امروزه فضاهای باغی دیگر چندان به ویلاها منتهی نمی‌شود؛ بیشتر خانه‌های حومه شهری نیز از فضای سبز باغی برخوردار می‌باشند. بنا به این دلیل، بسیاری از ساکنان خانه‌های ویلایی تمایل دارند باغشان را به برترین نحو ممکن بیارایند. با این حال که طراحی باغ ویلا از اهمیت وافری برخوردار است، اما، نگهداری از فضای سبز ملزوم مراقبت زیادی می‌باشد. بدین ترتیب، افراد بیش از آنکه مقید به برآورد نیازها و سلایق شخصی خود باشند، قید داشتن یک باغ دلربا را می‌زنند. بنابراین، چشم انداز باغ ویلا با حداقل میزان مراقبت و نگهداری بیشتر به مثابه یک رویای تحقق ناشدنی است.

1- ایجاد فضای نشیمن باز:

طراحی فضای باز نشیمن، از المان‌های حیاتی طراحی باغ ویلا به شمار می‌رود. تدارک فضای باز نشیمن و محیاسازی امکانات لازم از جمله میز و صندلی ناهارخوری، صندلی شزلون و نیمکت توکار فوق العاده به نظر می‌رسد. در این راستا، ساخت پاسیو، عرشه و همچنین تراس باعث گردیده از چمن کاری‌های اضافی بکاهید و فضاهای مورد توجهی به منزله خنک سازی در فصول گرم سال ایجاد کنید.

داشتن نواحی چمن کاری شده به معنای مراقبت و نگهداری بالاست. اشراف داشتن به نواحی چمن کاری، خواستار توجه به هرس کردن، کود دادن، وجین کردن و همچنین کاشتن مجدد می‌باشد. بنابراین، اگر به دنبال ایده‌های طراحی باغ ویلا با مراقبت کم هستید، چمن کاری را در ابعاد کمتر حفظ نمائید و یا آنکه چمن‌ها را در اندازه فوق العاده کم نکه دارید. به دنبال چنین روندی، بیشتر فضایتان را به محوطه نشیمن با چند جفت صندلی اختصاص بدهید.

2- محدودیت فضای گل کاری:

در حالی که بسیاری از افراد تمایل دارند طراحی باغ ویلا را متمایل به گل کاری افراطی پیش ببرند، هرگز نمی‌توان منکر میزان مراقبت بالا از فضاهای گل کاری شد. با وجود آنکه گل کاری‌ افراطی چشم اندازی خیال انگیز ارائه می‌دهد، اما، جاگیری بیش از حد گل و گیاه بهره وری چندانی به دنبال ندارد. سعی کنید در پی طراحی باغ ویلا با مراقبت کم فضاهای باریکی به منزله کاشت گل و گیاه استفاده کنید و بیشتر جا را به منظور محوطه نشیمن خارجی استفاده کنید.

3- انتخاب گیاهان بی‌دردسر:

سرمایه گذاری روی کاشت گیاهان بی‌دردسر در جای خوب می‌تواند صرفه جویی در زمان و هزینه را به دنبال آورد. بنابراین، هرگز به فکر کاشت درختان مرکبات و خرزه هندی در نواحی خشک و بادزده نباشید. به همین خاطر است که کاشت و پرورش گیاهان مناسب جزئی مهم از طراحی باغ ویلا به شمار می‌رود. اگر وقت زیادی به منزله هرس کردن ندارید، از کاشت رزهای بالارونده، فیکوس یا ویستریا چشم پوشی کنید. زیرا این گیاهان به مراقبت و نگهداری بالایی نیاز دارند. در عوض، به دنبال گیاهانی با حداقل نیاز به مراقبت و نگهداری باشید که به طور طبیعی در منطقه ویلایی و با توجه به شرایط جوی‌ آنجا رشد و پرورش می‌یابند.

4- طراحی مدرن:

طراحی باغ ویلا را ساده‌تر از هر زمان دیگری به انجام برسانید. هرچه طراحی و چیدمان باغ ویلایتان ساده‌تر باشد، احتمال مراقبت و نگهداری از آن آسان‌تر پیش خواهد رفت. سعی کنید از کاشت و پرورش گیاهان دردسرآمیز و پرکار صرف نظر کنید و به دنبال بستری هموار از بوته‌ها و درختچه‌های آسان برای نگهداری باشید.

5- جلوه وحشی:

گاهی اوقات بهتر است عقب نشینی کنیم و اجازه بدهیم طبیعت سکان دار طراحی باغ ویلایمان باشد با این حال، سعی کنید اختیار نگهداری و مراقبت فضای جلوی ویلایتان را به دست بگیرید و فضاهای مرزی و سایه دار را به دست طبیعت بسپارید. به درختان اجازه پرورش بدهید و بگذارید گیاهان خودرو رشد یابند. این موضوع باعث می‌گردد باغ ویلایتان جلوه‌ای طبیعی و وحشی پیدا کند.