سبک طراحی شهرک ویلای چگونه است؟

با گسترش فرهنگ گردشگری در سال های اخیر و شناخت منطقه معتدل و مرطوب شمال ایران به عنوان قطب گردشگری لزوم احداث ویلاهای مسکونی جهت اقامت موقت و دایم در این اقلیم سال هاست مورد توجه ویژه قرار گرفته و مسبب رونق اقتصادی منطقه از طریق جذب گردشگر گشته است و طراحی مجتمع ویلایی به عنوان یک نیاز درجامعه رو به رشد ایران مستلزم توجه خاصی می باشد. هدف اصلی وعمده طرح ایجاد شهرکی ویلایی جهت اسکان اقشار جامعه می باشد که این شهرک شامل ویلاهای مسکونی فضاهای مناسب برای افراد یک یا چند خانواده می باشد که تمام فضاها را به بهترین شکل و کامل ترین حالت در نظر گرفته شده با رعایت کلیه قوانین و ضوابط شهرسازی و استانداردهای واحدهای مسکونی شامل رعایت کلیه مسائل طراحی، بررسی و مدنظر قرار دادن مسائل اقلیمی و محیطی و رعایت کلیه مسائل سازه ای و اجرایی می باشد. یکی از اصول مهم و قابل توجه در طراحی شناخت امکانات بالقوه و شرایط خاص منطقه قرارگیری سایت می باشد. انتخاب ناحیه ساحلی در مناطق شمال کشور به علت رشد روزافزون گردشگران این مناطق به ایجاد شهرک های مناسب و در خور شایسته این شهرها می باشد.

یک ویلا در شهرک باید چه ویژگی داشته باشد؟

1- نوع و کیفیت ساخت ویلا
نوع نقشه و طراحی زیبا در نما و دیزاین داخلی آن، بدون فضای پرت، همچنین به کار رفتن متریال روز و با کیفیت، به طور یقین می‌تواند نظر هر خریداری را به خود جلب کند.
2- چشم‌انداز ویلا
مساله ویو یا همان چشم‌انداز ویلا یکی از مسایل اساسی است که نهایت امر منجر به خرید ویلا خواهد شد، چرا که ممکن است ویلایی همه شرایط لازم برای خرید را داشته باشد اما سد و مانعی در جلوی ویلا قرار داشته باشد و شامل ساختمانی بلند یا ویلایی که مانع دید آزاد ویلا رو به جنگل یا دریا است دید ویلا را مسدود کرده باشد، در چنین شرایطی به طور حتم از خرید ویلا انصراف خواهید داد، پس چشم‌انداز باز و بدون مانع ویلا یکی از مسایل و نکات مهم در خرید ویلای شهرکی در شمال خواهد بود.
3- فواصل ویلا‌ها از هم
رعایت فاصله ویلا در حدود اربعه ملک نیز در خرید ویلا حایز اهمیت خواهد بود، چرا که مشاهده شده ملکی از قسمت مشترک با ویلا یا ملک کناری از لحاظ چشم‌انداز، سروصدا، آرامش، امنیت، دچار مشکل باشد و به حتم هیچ خریداری تمایل به خرید ویلا یا ملکی که در اطراف، از لحاظ فوق دارای مشکل و یا مساله دیگر مشرف داشتن ویلا و عدم امنیت و آسایش هنگام حضور در حیاط یا تراس برای فرد باشد را ملاک خرید قرار نخواهد داد، توصیه ما نیز توجه به چنین نکات حساس و ریز  قبل از خرید ویلا در جای جای شمال خواهد بود.

4- امکانات و امتیازات شهرک

توجه به فاصله شهرک تا مراکز شهری، دریا، جنگل، مراکز خرید

نوع جاده‌های داخلی شهرک و جاده‌های فاصل بین جاده اصلی تا شهرک (خاکی نباشد، پهن و عریض باشد)

مسافت شهرک از جاده‌های اصلی

امکانات تفریحی شهرک مثل استخر، باشگاه، مرکز بازی کودکان، مسیرهای دوچرخه سواری، …

سیستم‌های گرمایش و سرمایش مرکزی مثل چیلر و شوفاژ

داشتن گاز، برق، آب شرب، وضعیت آنتن‌دهی تلفن همراه

داشتن نگهبانی شهرک

پارکینگ‌های عمومی و خصوصی در شهرک برای میهمانان

عرض خیابان‌های داخلی شهرک جهت رفت و آمد آسان

شارژ ماهیانه یا سالیانه که در شهرک می‌بایست پرداخت شود

داشتن سند رسمی برای ویلاهای موجود

نزدیکی به رستوران و فست فود برای آسان بودن و تهیه غذا در زمان سکونت در شهرک

وجود افراد و استادکاران قابل اعتماد که بتوانند مشکلات احتمالی ویلاهای موجود در شهرک را در صورت لزوم برطرف نمایند.

امکانات پیشرفته و روز شامل خانه هوشمند با قابلیت کنترل و مانیتورکردن وضعیت ویلا و شهرک از راه دور مانند داشتن دوربین مداربسته تحت شبکه، سیستم‌های کنترل روشنایی و دما و آبیاری هوشمند