نمای مدرن ویلایی :

در ساخت ویلاها از نظر معماری و طراحی، موضوعات مختلفی مطرح می‌شود. اینکه چه نوع نمایی را برای آن انتخاب کنیم هم یکی از همین موضوعات است. نماهای کلاسیک، معاصر، مدرن و مینیمال انواع اصلی نمای ویلایی هستند.

انواع نمای ویلایی

در اجرای نوع نما در ساختمان‌های ویلایی محدودیتی وجود ندارد و شما بسته به سلیقه و بودجه‌ای که در اختیار دارید، می‌توانید یکی از انواع نماها را درخصوص ویلای خود به کار بگیرید. به طور کلی انواع نمای ویلایی را می‌توان در چند نوع زیر خلاصه کرد.

نمای ویلایی مدرن

نمای ویلایی کلاسیک

نمای ویلایی معاصر

نمای ویلایی مینیمال

نمای ویلایی مدرن چیست؟

معماری مدرن به عنوان نقطه عطفی در تاریخ معماری غرب یا به عبارتی در تاریخ معماری جهان بود زیرا برای اولین بار نگرش از سنت، تاریخ و گذشته به عنوان منبع الهام معماری تغییر جهت داد و آینده و پیشرفت به عنوان موضوع و هدف اصلی معماری مطرح شد. معماران و نظریه پردازان مدرن سعی می‌کردند معماری را به عنوان علم و تکنولوژی با جهان در حال تحول همگون سازند.

معماری مدرن در قالب سبک جهانی ظهور کرد. سبکی که پس از جنگ جهانی اول ریشه دواند و در بازسازی اروپا در دوره پس از جنگ جهانی دوم اشاعه یافت. این سبک داعیه آن داشت تا با کنار گذاشتن بی برنامه گی و مدیریت سنتی از طریق اتخاذ یک نظام معماری جهانی فرآیند معماری و طراحی ساختمان را اصلاح کند. این معماری جدید با موازین عقلی، سازمان‌ دهی شده بود و از کارآمدترین مصالح نظیر بتن، فولاد و شیشه استفاده می‌کرد.

نمای ساختمان ویلایی مدرن، قدمی فراتر از گچ‌ کاری و یا آجرچینی ساده است. طیف گسترده ای از مواد و تکنیک‌های طراحی، فرصتی وسیع برای ایجاد طرح های نوین نما در ویلاهای لوکس فراهم کرده است. در طراحی نمای ساختمان ویلایی مدرن، با به کار بردن مصالحی همچون چوب، فلز، وینیل، شیشه رفلکس و سایر مواد نوین، نمای بیرونی چیزی متفاوت از سبک های سنتی یا کلاسیک خواهد بود. نمای ویلای مدرن، ساده و فارغ از پرداختن به جزئیات بیش از حد است، اما چیزی که طراحی نمای ساختمان ویلایی مدرن را برجسته می سازد و به آن زیبایی می‌بخشد، توجه به فاکتور روشنایی و نور است که زیبایی معماری ویلا را چشمگیر و متمایز می سازد.

ویژگی‌های نمای مدرن ویلایی

معماری مدرن پیش از هر چیز به کارایی وعمل‌ گرایی توجه دارد و از سبک و ابزارآلاتی بهره می‌گیرد که تا به حال سابقه چنین استفاده‌ای تا به این اندازه نداشته است و به‌ گونه‌ای در دوره مدرن سعی در پیشرفت دارد و از تمام امکانات برای رسیدن به این هدف بهره می‌جوید، حال این استفاده سبب محدودیت نقش انسانی در ایجاد آن شود و یا سبب برتری تکنولوژی برآدمیت شود.

این هدف زمانی بهتر میسر می‌شود که با کمترین هزینه و بالاترین کارایی باشد و بهترین راه آن است که متوسل به تکنولوژی و برآوردهای علمی شویم. معماری مدرن در عین حال، حالت کل گرایانه دارد یعنی با توجه به این که ساختمان‌ها به صورت صنعتی ساخته می‌شوند گستردگی و جامعیت می‌یابد و منحصر در شخص یا سبک خاصی نمی‌شود.

معماری مدرن ویژگی‌هایی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به چند مورد زیر اشاره کرد.

طراحی بر اساس پلان آزاد

ایجاد ارتباط مطلق بین فضای داخلی و خارجی، انعطاف و آزادی در ایجاد دیوارهای داخلی

جمع‌آوری تمامی نکات مثبت، تجربیات فضایی در طول تاریخ در معماری مدرن

بهره‌وری از فناوری جدید به خصوص شیشه به جای دیوارهای بلند

در نمای ویلای مدرن، طراحی وسیع در فضای باز داخل، بر ظاهر طراحی نمای ساختمان در بیرون تأثیر می گذارد. ویلای مدرن به شکلی طراحی می شود که فضای داخل آن به صورت یکپارچه به تراس و فضای باز و اغلب استخر منتهی شود. این بخش از ویلا ممکن است در ورودی اصلی ساختمان قرار نگیرد، اما حیاط خلوت معمولا اینگونه طراحی می شود و فضای داخلی به فضای بیرون متصل می شود تا فضای یکپارچه با طبیعت ایجاد شود. یکی از اصلی ترین ویژگی های نمای ساختمان ویلایی که این سبک را از سایرین متمایز می کند، داشتن سقف مسطح است که زیبایی نمای ویلای مدرن در بیرون از ساختمان را دو چندان می کند.

مزایای نمای مدرن در ویلا

شاید بتوان سادگی در عین عملکردی بودن را مهم‌ترین نقطه قوت نماهای ویلایی مدرن در نظر گرفت. بهره بردن از تمامی فضاها و افزایش کارایی ساختمان از مهم‌ترین اهدافی است که در نمای مدرن دنبال می‌شود. در نمای مدرن دیگر خبری از جزئیات پر پیچ و خم که گاهی هزینه‌های زیادی هم دارند نیست. تنوع مصالحی که می‌توان در اجرای نمای ویلایی مدرن به کار برد هم بسیار خوب است و به همین دلیل هم دست کارفرما در تناسب نما با بودجه‌ای که در اختیار دارد باز است. از طرفی هم از آنجایی که اغلب در ساخت نمای مدرن از فناوری‌های پیشرفته استفاده می‌کنند، کیفیت بالایی دارند.

معایب نمای مدرن در ویلا

یکی از معایب بزرگ نمای مدرن به فرهنگ ما ایرانی‌ها بر می‌گردد. نمای مدرن را می‌توان تا حدودی با فرهنگ ما غریبه دانست و از این رو بسیاری چندان روی خوشی به آن نشان نمی‌دهند. از نظر زیبا شناختی هم بیشتر رنگ رویی بی روح دارد و بر خلاف نماهای سنتی و کلاسیک از رنگ‌های گرم و شاد بسیار کم استفاده می‌شود.