سبک طراحی ویلای مدرن چگونه است؟

انواع مختلفی از طراحی‌ها برای طراحی ویلا مدرن وجود دارد. پرکاربردترین طراحی‌ها طراحی مدرن است که طرحی ساده و اثبات شده است و برای اینکه به یک طرح عالی دست یافت باید از بافت و رنگ مناسب در طراحی استفاده کرد. طراحی ویلاها معمولاً تا حد زیادی وابسته به طرح و پلان آن می‌باشد. در این نوع طراحی‌ها ما می‌توانیم از فناوری‌های مدرن برای زیبا سازی ویلا استفاده کنیم.

در طراحی ویلا مدرن معمولاً از شیشه، استیل و بتن استفاده می‌شود. نما و پلان این نوع از ویلاها معمولاً به سبکی باز طراحی می‌شود و هنگامی که به ویلاهای مدرن از بیرون نگاه می‌کنید بسیار چشمگیر هستند. کلمه مدرن به زمان حال اشاره دارد بنابراین وقتی در مورد طراحی ویلای مدرن صحبت می‌کنیم منظور ما استفاده از عناصر و ویژگی‌های امروزی و جدید در ساخت ویلا است. در طراحی ویلا به سبک مدرن باید تمام عناصر طراحی با یکدیگر هماهنگ باشند. اگرچه سادگی هم در این نوع از طراحی مهم است اما به گونه‌ای طراحی را انجام دهید که از فضاها به صورت مؤثر و مفید استفاده شود. در زمینه استفاده از رنگ‌ها بسیار با دقت عمل کنید. در طراحی مدرن معمولاً از رنگ‌های بژ، خاکستری روشن، کرم و سفید استفاده می‌شود. علت محبوبیت ویلاهای مدرن علاوه بر راحتی که برای ساکنان فراهم می‌آورند این است که آن‌ها بسیار شیک و لوکس هستند و از فضایی زیبا برخوردار می‌باشند.

مزایای طراحی ویلا مدرن

1- امکان خلق خلاقانه فضاها:

در این سبک از طراحی ویلا عناصر معماری به گونه دیگری تعریف و تفسیر می شوند به عنوان مثال تقارن به تعادل تغییر شکل پیدا می کند این مساله کمک می کند تا معمار فارغ از دغدغه های حفظ فرم، بر روی عملکرد فضا با بهترین تناسبات ممکن تمرکز کند. بنابر این در طراحی پلان ویلای مدرن، معمار از آزادی و ابتکار عمل بیشتری برخوردار است به همین علت در ویلا های به سبک مدرن فضاهای پرت و بدون استفاده به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کند.

2- نورگیری بهتر:

در طراحی ویلای مدرن توجه ویژه ای به بهره گیری از نور طبیعی می شود در این سبک نورگیری به ایجاد پنجره های بزرگ در جبهه جنوبی بنا محدود نمی شود. پنجره در سبک معماری مدرن در هر وجهی از ساختمان به کار می رود، اما با ابعاد مختلف، لذا تفاوت ابعاد در پنجره ها به دلیل کنترل حریم خصوصی و جلوگیری از نور زدگی در ساختمان ها ایجاد می شود از طرفی نیز ممکن است باعث افزایش دریافت انرژی گرمایی خورشیدی شود بنابراین آگاهی و تسلط معمار به مباحث انرژی در ساختمان بسیار مهم است.

3- امکان گسترش در آینده:

برنامه توسعه در هر ساختمانی باید مورد توجه قرار گیرد جمعیت خانواده ها در طول زمان افزایش پیدا می کند، پس فضاهای مورد نیاز در ویلا نیز افزایش پیدا کند در طراحی ویلا مدرن این امکان به راحتی برای مالک فراهم است، تا با کمترین اثر بر روی فرم ویلای اصلی، بناهای پیرامونی احداث کند. به عنوان مثال همانطور که در بالا اشاره شد، متکی نبودن این سبک به تقارن این امکان را فراهم می کند تا گسترش بنا در هریک از جبهه های اصلی، زیبایی نمای ظاهری را با چالش رو برو نکند.

4- طراحی زیبا و دلپذیر در ویلاهای مدرن:

یک ویلای مدرن، حاصل تعادل بین طراحی، بهره وری عملکردی و زیبایی در کل است نه فقط اجزا هدف اصلی طراحی در نمای ویلاهای مدرن، خلق یکپارچه ی ارزش های زیبایی شناختی و پرهیز از ساختار های غیر ضروری است پس به خاطر داشته باشید که ممکن است سالیان زیادی را در این ویلا زندگی کنید، لذا بسیار مهم است تا زیبایی فارغ از تزئییات درارزش های زیبایی شناسی ایجاد شود.

5- ویلای مدرن دوست دار محیط زیست:

سبک طراحی ویلای مدرن توجه بسیار زیادی به انرژی در ساختمان و بهره وری محیطی دارد. پس انتخاب مصالح، عایق ها یک فرآیند روش مند بوده و تنها سلیقه در آن دخیل نیست استفاده حداکثری و بازتولید انرژی یکی از اهداف این سبک می باشد لذا بهره گیری صحیح انرژی شامل ایجاد صحیح جریان هوا، صرفه جویی در مصرف آب، کاهش مصرف انرژی برای روشنایی و غیره نیز می شود.