سبک طراحی ویلای کلاسیک چگونه است؟

طراحی ویلای کلاسیک که در زمان‌های گذشته استفاده می‌شد امروزه نیز به دلیل این که سبکی منظم است و بی نظمی و شلوغ کاری در آن وجود ندارد طرفداران خاص خود را دارد. در طراحی ما شاهد فضایی گرم و شیک هستیم که در عین شیک بودن جذاب نیز است. افرادی که دوست دارند ریشه‌های سنتی خود را حفظ کنند این سبک طراحی ویلا برای آن‌ها توصیه می‌شود. در این سبک طراحی تقارن خاصی را در طراحی فضاها و عناصر مختلف شاهد خواهید بود. استفاده از رنگ‌های با وقار و مبلمانی تمیز و سنتی از ویژگی‌های سبک کلاسیک در طراحی به شمار می‌رود.

از معیار های اصلی طراحی و معماری ویلای کلاسیک می توان به موارد زیر اشاره نمود.

1- طرح و الگویی که در طراحی ویلای کلاسیک، مورد استفاده قرار می گیرد، معمولا به صورت گل دار، راه راه و شطرنجی است. که هم در داخل و هم در محوطه ویلا مورد استفاده قرار می گیرد.

2- در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا و المان های ان، از خطوط منحنی برای القای احساس ارامش استفاده می شود. این خطوط منحنی می تواند در پارچه کوسن و بالش ها و رو تختی مورد استفاده قرار گیرد.

3- قرنیز های دیوار و همچنین گچ بری های سقف و ستون ها باید کاملا قدرتمند و با ظرافت طراحی و اجرا شوند. رنگ مورد استفاده برای انها معمولا سفید است.

4- در تمام طراحی ویلا و المان های مورد استفاده در ویلای کلاسیک، باید نظم، تناسب و تقارن رعایت شود.

ویژگی های معماری و طراحی ویلای کلاسیک:

1- از ویژگی های مهم در طراحی ویلای کلاسیک، استفاده از متریال هایی مانند چوب، اجر و سنگ و یا هر نوع مصالح سنتی است.

2- طراحی نما و فرم این سبک بسیار پیچیده تر از سبک مدرن است.

3- در داخل ساختمان از تکنولوژی و امکانات به روز شده استفاده می شود.

4- در نمای ساختمان ویلا از نور پردازی به صورت اصولی و کاربردی استفاده می شود.

5- در نما و طراحی بنا از تناسب و نظم بهره برده می شود.

6- در طراحی ویلای کلاسیک معمولا از رنگ های سفید و رنگ کرم در طراحی نما استفاده می شود.

7- در طراحی ویلای کلاسیک باید در انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی بسیار دقت داشت. در این سبک از طراحی نمی توان از هر رنگی استفاده کنید. بلکه در این سبک برای نشان دادن قدرت وعظمت طراحی باید از رنگ های خنثی استفاده کرد. رنگ های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی ویلا باید دارای احساس قابل اعتماد بودن، ظرافت، رسمیت و قدرت باشد.

8- رنگ های زرشکی، یشمی، کرم، قهوه ای، سرمه ای، سدری، صورتی، طلایی، برنز، سفید و مشکی در طراحی ویلای کلاسیک بسیار مناسب و پر کاربرد هستند. نکته قابل توجه در طراحی داخلی ویلا های کلاسیک، استفاده از یک یا دو رنگ ذکر شده در کنار هم است. و نمی توان تمام رنگ ها را به طور همزمان در یک طراحی استفاده کرد.

9- استفاده از چوب طبیعی مانند چوب بلوط، ماهون، گیلاس، گردو و سرو و … ویژگی سبک کلاسیک را در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا بوجود می اورد.