چگونه ویلای خود را طراحی نماییم:

طراحی ویلا دارای فرآیند خاصی است و باید توسط افرادی انجام گیرد که نه تنها دارای تخصص در این زمینه باشند، بلکه به جزئیات موضوع نیز خوب توجه کنند. قبل از هر چیز خوب است که تعریفی از ویلا داشته باشیم. اصلاً ویلا چیست و به چه خانه‌هایی خانه‌های ویلایی گفته می‌شود. در بیانی ساده اگر بخواهیم ویلا را تعریف کنیم باید بگوییم که به خانه‌هایی که از هر چهار طرف به بیرون نما داشته باشند خانه‌های ویلایی گفته می‌شود. معمولاً محل قرار گیری خانه‌های ویلایی با توجه به ماهیت آن در مکان‌های ییلاقی و دور دست و دور از شهرهای بزرگ است.

اگر سری به استان‌های شمالی کشور زده باشید مطمئناً با انواع و اقسام ویلاها با طراحی‌های جذاب و گوناگون روبه رو شده‌اید. همان طور که می دانید استفاده ازویلاها به صورت دائمی و هر روزه نیست، بلکه افراد هر از چندگاهی برای گذراندن اوقات بیکاری و فارغ شدن از شلوغی شهر به ویلاهای خود سر می‌زنند. با این حال نحوه ساخت و طراحی ویلا بسیار حائز اهمیت است. در طراحی ویلا رعایت یک سری اصول و جزئیات از سوی سازندگان، می‌تواند آن را به یک مکان عالی برای تسکین روحی افراد تبدیل کند. در این متن ما قصد داریم شما را با اصول و نکاتی کلیدی در طراحی ویلا آشنا کنیم.

در طراحی ویلا یکی از نکات کلیدی و اصلی توجه به پلان ویلا است. شاید بتوان گفت که مهم‌ترین عاملی که می‌تواند در طراحی ویلا تأثیر گذار باشد پلان ویلا است. توجه به فرم و هماهنگی آن با پلان ویلا بسیار حائز اهمیت است. برای مثال توجه به تهویه، نورگیری مناسب، کاربردی بودن فضاهایی که طراحی می‌شوند و هم چنین موارد اقلیمی در این زمینه ضروری به نظر می‌رسد. در طراحی پلان باید توجه کرد که فضاها را طوری طراحی کنیم که از فضایی مناسب برای اتاق خواب‌ها، آشپزخانه، نشیمن و …. برخوردار باشد. از آنجایی که ویلا در یک زمینی بزرگ‌تر از زمین یک ساختمان مسکونی ساخته می‌شود سازندگان در طراحی پلان ویلا دارای قدرت مانور بیشتری هستند. از دیگر موارد، توجه به هماهنگی طبقات با یکدیگر و همچنین سقف ویلا در طراحی است.

سقف ویلا می‌توانند شیب دار، ساده ویا ترکیبی از این دو باشد. البته این نکته را باید مد نظر قرار داد که طراحی ما با مباحث مقررات ملی ساختمان مقایرت نداشته باشد. باید در طراحی نمای ویلا به هماهنگی و تناسب پنجره‌ها نیز توجه کرد. خوب است که تناسب آن‌ها با سقف‌ها، سایبان، بازشوهای در، سازه افقی یا عمودی، تناسب شان با مصالح، عناصر تزئینی و رنگ و … به دقت بررسی شود. طراحی‌های مختلفی را می‌توان در پلان و نمای ویلا به کار برد. برای این که خواسته و نیاز مشتری را برآورده شود باید به یک گفتگوی عمیق با مشتری بپردازید و خواسته‌های او را تجزیه و تحلیل کرده و ایده و طرح نهایی خود را به مشتری ارائه دهید. در بحث نمای ویلا می‌توان از بازی نور و سایه استفاده کرد و از این طریق طرحی زیبا را برای نمای ویلا به وجود آورد.