طراحی ویلا مدرن

سبک مــدرن، یکی از سبک‌های بسیار مشهور و پر طرف‌دار در ایران و سایر کشورهای جهان است؛ همین امر سبب شده است که بسیاری از ویلاهایی که امروزه می‌بینید، بر پایه این سبک طراحی شده‌اند. با وجود این که ممکن است سبک طراحی ویلا مدرن نسبت  به سایر سبک‌ها جدیدتر باشد، اما به دلیل زیبایی و ویژگی‌های جالبی که دارد در همین مدت‌زمان کوتاه توانسته تا به یکی از سبک‌های موردعلاقه بسیاری از معماران و طراحان داخلی تبدیل شود. البته بهتر است بدانید که از سبک مدرن تنها برای ساخت ویلا استفاده نمی‌شود و این سبک در ساخت بناهای دیگر مانند آپارتمان‌ها نیز کاربرد وسیعی دارد. بیشتر زیبایی طرح ویلای مدرن به دلیل ساده بودن آن‌ها است. طراحی مــدرن با وجود این که خاص است، اما محدودیتی خیلی زیادی در آن وجود ندارد و به همین دلیل امکان ندارد که ویلاهای طراحی شده بر اساس این سبک ظاهرهای خیلی شبیه به هم پیدا کنند. بناهای مـدرن از لحاظ به‌کارگیری رنگ نیز، نامحدود هستند؛ اما بنا به دلایلی معمولاً رنگ‌های خنثی به میزان زیادی در آن‌ها به کار می‌روند؛ البته طراحان سبک مــدرن در کنار رنگ‌های خنثی از رنگ‌های روشن نیز استفاده می‌کنند تا رنگ‌ها در کنار یکدیگر ترکیب خوبی را پدید بیاورند. معمولاً طراحان خبره و متخصص در این سبک، به نحوی رنگ‌ها را در کنار هم قرار می‌دهند تا بتوانند از تأثیرات روان‌شناسی آن‌ها برای خلق یک فضای بهتر استفاده کنند.

یکی دیگر از بهترین ویژگی‌های سبک مدرن، محدودیت نداشتن در استفاده از مصالح است. شما می‌توانید برای ساخت ویلا مــدرن از مصالح رایجی نظیر بتن و همین‌طور مصالحی نظیر انواع چوب‌ها، شیشه‌های ساده و یا رنگی طرح‌دار استفاده کنید؛ با این حال رایج‌ترین مصالحی که در ساخت ویلا مدرن به کار می‌روند، سیمان و بتن هستند. یکی از مشهورترین المان‌هایی که امروزه در طراحی ویلا مدرن استفاده گسترده‌ای دارد، شیشه است. فضای خارجی بخش زیادی از ویلاهای مدرن دارای بخش‌ها و سطوح شیشه‌ای است که بر اساس اشکال ساده طراحـی می‌شوند. این سطوح شیشه‌ای علاوه بر جلوه خاصی که به ویلا می‌دهند، می‌توانند بهره‌گیری بیشتری از نور طبیعی داشته باشند. پنجره‌های بزرگ و زیبای ویلاهای مــدرن که بر پایه شکل‌های ساده‌تر ساخته می‌شوند به نورپردازی ویلا کمک کنند. همچنین نورپردازی و نوع آن در طرح ویلا مدرن بسیار حائز اهمیت است و به همین دلیل عمدتاً برای طراحی این دسته از ویلاها طیف وسیعی از چراغ‌ها و لامپ‌ها به کار می‌روند.

یعنی فضا و فرم آن از عملکرد و نوع استفاده از آن تبعیت می‌کند. به همین دلیل است که فضا با طراحی مدرن دلنشین‌تر و با سبک سلیقه جامعه مدرن امروزی همسوتر است. در طراحی خانه ییلاقی مدرن برخی از فرم‌ها مکعبی و ترکیبی از پیوستن احجام در یکدیگر است. طرح ویلا با استفاده از سطوح قائم و افقی و همچنین پر و خالی‌کردن آنها، به فرم موردنظر خود می‌رسد. این فرم‌ها به دلیل داشتن زوایای ۹۰ درجه، بیشترین فضا را در چیدمان به استفاده‌کننده می‌دهد. فرم کلی ساختمان نسبت به برنامه فیزیکی و دیاگرام‌های افقی و عمودی تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. اگر ویلا به سبک مدرن دوبلکس باشد، فضا پویاتر شده و حجم ساختمان جذاب‌تر می‌شود. بعد از شکل‌گیری حجم کلی ویلا بخش‌های دیگر طراحی شروع می‌شود. هرکدام از فضا‌ها، محوریت خاص خود را دارند. مثلاً آشپزخانه یک ویلای مدرن می‌بایست طوری طراحی شود که به استفاده‌کننده آن این امکان را بدهد علاوه بر تسریع در امر آشپزی، لذت کافی از فضا به جهت وجود نور کافی، تهویه درست و هوشمندی فضا را ببرد. در سبک‌های دیگر طراحی مدرن، استفاده از خطوط منحنی به جهت القای آرامش بیشتر، مرسوم است. همچنین احترام به طبیعت و زمینی که در آن ویلا احداث می‌شود، گاهی طراح را بر آن می‌دارد که طرح ویلای خود را به‌گونه‌ای که کمترین آسیب به محیط‌ زیست بزند، اجرا کند. نگهداری درختان کهن‌ سال در هر کجای پلان زمین، استفاده از شیب طبیعی زمین، طرح‌های طبیعت‌گرایانه، همه‌و همه در طراحی خانه ویلایی مدرن شما و در نهایت طرح ساخت ویلا قابل امکان است. ما سعی کردیم در سایت نارنجیلا ویلاهای به سبک مدرن را بیشتر برای مشتریان عزیز جستجو و ارائه نماییم.

ارسال نظر و دیدگاه

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن